Ako správne vybrať pracovné rukavice ?

Ako správne vybrať pracovné rukavice ?

Pracovné rukavice sú dôležitým ochranným pracovným prostriedkom s využitím naprieč mnohými odvetviami a profesiami, pretože zaisťujú bezpečnosť rúk pred zraneniami pri nehodách na pracovisku. Existuje však mnoho typov rukavíc, pričom každá vyhovuje špecifickým potrebám. Skôr ako si kúpite rukavice, uistite sa, že kupujete tie správne.

Ako teda postupovať pri nákupe pracovných rukavíc?

Primárnym krokom k výberu správnych pracovných rukavíc je zoznámenie sa s povahou možných rizík, s ktorými sa môžete na svojom pracovisku stretnúť. Podľa potencionálneho rizika samozrejme volíte vhodné osobné ochranné pracovné prostriedky. Poďme to pre vás spraviť ľahšie a jednotlivé riziká vymenovať:

1. Práca s ľahkými a tupými predmetmi

Bezšvové rukavice máčané v polyuretáne, nitrile, PVC či latexe sú najlepšou možnosťou, pokiaľ nie je náplňou vašej práce manipulácia s hrubými, ostrými alebo ťažkými predmetmi. Existujú ale aj bezšvové máčané rukavice proti prepichu. Alebo bavlnené máčané v nitrile na prácu v olejnatom prostredí. Miesto negatíva by som skôr išiel cestou "pokiaľ potrebujete flexibilitu pri zachovaní dobrej citlivosti v rukách"

Zaisťujú dostatočnú ochranu rúk pred nečistotami, oterom a oderom, preto sa dajú považovať za jeden zo základných bezpečnostných komponentov. Nemali by sme ani zabúdať na fakt, že máčané rukavice rovnako zaisťujú protišmykový úchop pri manipulácii s klzkými predmetmi.

2. Práca s horúcimi (studenými), ostrými predmetmi

Pracovník, ktorý je pri práci s materiálom a pri montáži výrobkov vystavený extrémnemu nebezpečenstvu v dôsledku tepla (chladu) alebo nárazu, by mal hľadať variantu rukavíc, ktorá ho ochráni práve pred týmito rizikami.

Takáto osoba bude vyžadovať rukavice, ktoré zaistia ochranu pred vysokými a veľmi vysokými teplotami, a zároveň ochranu proti prepichu či neprerezné rukavice. Na podobné situácie vás najlepšie pripravia rukavice z aramidových vlákien, čo je umelé vlákno s veľmi zaujímavými vlastnosťami. Je veľmi pružné a odolné proti porezu aj teplu. Preto dokáže ochrániť vaše ruky práve vo chvíľach, kedy sú vystavené extrémnym teplotám.

3. Práca s toxickými a inak nebezpečnými chemikáliami

Zahŕňa vaša práce manipuláciu s chemikáliami, čím čelíte chemickým rizikám? Môžu byť vaše ruky vystavené ľahkému postriekaniu alebo úplnému ponoreniu do chemickej látky? To sú dve základné otázky, ktoré si musíte položiť, skôr ako si pôjdete vybrať pracovné rukavice.

Po hmatu silnejší materiál môže poskytnúť lepšiu ochranu, ale nemusí to byť vždy pravidlo. Pri práci s toxickými a nebezpečnými chemikáliami tak vždy vyberajte rukavice určené k týmto účelom. Tie sú podľa noriem rozdelené na tri typy:

Typ A Ochrana proti vysokým chemickým rizikám. Tieto rukavice vás ochránia pred aspoň 6 chemikáliami po dobu dlhšiu ako 30 minút.
Typ B Ochrana proti stredným chemickým rizikám. Chráni vaše ruky aspoň proti 3 chemikáliám po dobu dlhšiu ako 30 minút.
Typ C Ochrana proti nízkym chemickým rizikám. Ochráni pred aspoň 1 chemikáliou po dobu dlhšiu ako 10 minút.

 

Dávajte pozor na toxicitu látky, s ktorou sa chystáte pracovať skôr, ako sa rozhodnete použíť akékoľvek rukavice. A po ich použití sa k nim náležite chovajte podľa toho, či ste si kúpili rukavice jednorazové alebo chemicky odolné. Nezabúdajte však, že žiadne rukavice nie je možné po kontakte s chemikáliami dekontaminovať.

4.Práca s elektrickými zariadeniami

Izolačné gumové rukavice sú najlepšie pre tých pracovníkov, ktorí chcú byť chránení pred úrazom elektrickým prúdom. Takéto rukavice dokážu ochrániť pred elektrickým výbojom, ktorý môže byť niekedy aj životu nebezpečný!

Majte preto na pamäti, že takéto pracovné rukavice dokážu minimálne ochrániť pred vážnym zranením, ktoré vám hrozí aj v prípade, kedy manipulujete doma so žiarovkou. Nepodceňujte prosím podobné riziká.

Okrem vyššie zmieneného je tiež nutné dbať na pohodlie a správnu veľkosť pracovnej rukavice. Bez ohľadu na konkrétny typ pracovnej rukavice, musia byť pred použitím skontrolované, či neobsahujú nejakú vadu, opotrebovanie, či iné nedostatky, ktoré by mohli spôsobiť stratu ich ochranných vlastností.

Okrem toho je dôležité si kúpiť pracovné rukavice od dôveryhodného a spoľahlivého výrobcu, a práve CERVA sa môže smelo považovať za jedného z dôveryhodných výrobcov, ktorí distribuujú pracovné rukavice pre každú príležitosť.

Späť do obchodu