Obliekanie na chladné dni

Keď babie leto prechádza do jesene, nastal čas zberu úrody, hrabania lístia a prípravy dreva na zimu. Živá príroda tiež láka na pokojné prechádzky a jazdy na bicykli. Tak využite tú chvíľu! Nepodceňujte však dôležitosť správneho oblečenia v boji s nepredvídateľným jesenným počasím. Sme tu, aby sme vám pomohli zostať v teple a pohodlí aj vo vlhkých a veterných dňoch.

Rána nás často vítajú chladivou hmlou, no keď vyjde slnko, dokáže rozpútať intenzívne teplo. To znamená, že sa pri práci v záhrade alebo pri objavovaní prírody potíte. Jeseň je synonymom sviežeho vetra a rôznych foriem zrážok, od slabého mrholenia až po silné lejaky. Ako sa chránite pred týmito výkyvmi počasia? Základom je vrstviť oblečenie, pričom každá vrstva plní špecifickú ochrannú funkciu. Okrem toho sa uistite, že vonkajšia vrstva je odolná voči vode a vetru.


Vaša druhá koža

WET-COLD-650x450-underwear-P207 

Základ tepelného komfortu spočíva v kvalitnej funkčnej bielizni. Mala by účinne odvádzať pot a vlhkosť a zároveň udržiavať teplo. Rozhodnite sa pre funkčné tričká vyrobené z materiálov ako polypropylén, polyamid, bambus, sója, merino vlna alebo tencel. Existujú aj zmesové materiály s výbornou priedušnosťou a nízkou nasiakavosťou, často predávané pod obchodnými názvami ako CoolMax, Thermolite, či Polartec. Ak predpokladáte, že sa počas práce alebo výletu potíte, vyhnite sa bavlneným tričkám. Bavlna má tendenciu zle schnúť a v chladnom počasí môže prepotené tričko viesť k prechladnutiu.

      

      LOVELL spodky dlhé     LION spodky dlhé         DON tričko dlhý rukáv        URAL spodky dlhé       LION tričko dlhý rukáv

Náš tip - Funkčné oblečenie perte na 30-40 °C a vyhnite sa odstreďovaniu pri vysokých otáčkach. Odstreďovanie pri 600-800 ot./min je dostatočné. Vyššie otáčky môžu poškodiť materiál.


Ochrana pred chladom

 

Jesenné počasie si žiada spoľahlivú mikinu či sveter. Na prácu a aktivity vonku sa rozhodnite pre mikinu so zipsom pre ľahké vetranie, keď vám začne byť teplo. Kapucňa udrží vašu hlavu v pohodlí, keď sa zdvihne vietor, a vysoký golier môže zabrániť angíne po dni strávenom na záhrade alebo v lese. Mikiny, svetre a vesty sú často vyrobené z fleecového úpletu. Táto tkanina udržuje tenkú vrstvu vzduchu medzi jednotlivými vláknami, čím zvyšuje izolačné vlastnosti oblečenia. Mal by tiež poskytovať ochranu pred vonkajším chladom a uprednostňovať priedušnosť. Flísový úplet je bežne používaný materiál pre druhovrstvové oblečenie, ktorý ponúka vynikajúce vlastnosti odvádzania vlhkosti a ochranu proti prievanu. Merino vlna sa tiež môže pochváliť výnimočnou izoláciou, okrem toho, že je v porovnaní so syntetickým rúnom antibakteriálna, vďaka čomu zostane bez zápachu aj po náročnom dni. Pripravte sa však na vyššiu cenovku. Vyberte si mikinu, ktorá vám pohodlne sadne bez toho, aby sa vám vyŕňala na chrbte, a to ani vtedy, keď sa počas práce zohýbate. 

                                  

TAURUS fleecová bunda             RONNE sveter               KARELA fleecová bunda    GOMTI bunda fleece dámska        BHADRA fleece mikina


Tienenie pred dažďom a vetrom

Počas slnečných jesenných dní by vám na outdoorové aktivity mohlo stačiť tričko a mikina. Keď však slnko zapadá a teploty klesajú, zvážte pridanie zateplenej vesty pre ďalšiu vrstvu tepla. Ale čo pochmúrne, chladné, veterné alebo daždivé dni? Spoľahlivou voľbou je softshellová bunda. Softshellové odevy sú odolné proti vetru, priedušné, pružné a umožňujú neobmedzený pohyb. Čo sa týka ochrany pred dažďom, povrchová úprava membrány zvyšuje odolnosť softshellu proti vlhkosti, aj keď s miernou cenou na priedušnosť. Softshell bez membrány ponúka čiastočnú vodeodolnosť vďaka impregnácii, výbornú priedušnosť a odolnosť proti vetru vďaka tesnej väzbe. Softshellová bunda vás udrží v suchu pri krátkych prehánkach alebo miernom mrholení. V prípade silného lejaku vám však softshell nepostačí. Pre najlepšiu ochranu pred premoknutím sa rozhodnite pre nepremokavé oblečenie s vysokým vodným stĺpcom a podlepenými švami. Počas nudného počasia výrazne viditeľná konštrukcia takéhoto oblečenia zvýši vašu bezpečnosť.

Späť do obchodu